Social Media

Wesele małe czy duże?

Maj 7, 2019


Każdy kto organizował lub będzie organizować wesele zada sobie to pytane: wesele duży czy małe? Te prozaiczne pytanie niesie ze sobą wiele konsekwencji i być może, organizacyjnych kłopotów. Na co zwrócić uwagę i jak odnieść się do całego problemu?

Kogo zaprosić na wesele?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak liczną rodzinę posiadamy? Co już mniej więcej nakreśli nam, kogo pasowałoby zaprosić, co stanowi podstawowym kryterium wyboru – więcej na ten temat pisaliśmy tutaj, a oto fragment wpisu:

Inną kwestią jest kogo na takie przyjęcie nie chce się zapraszać. Wiadomo, że nie obędzie się bez pretensji, ktoś może poczuć się urażony brakiem zaproszenia, niezaproszeni członkowie rodziny mogą czuć się pominięci, a niekiedy obrazić się. I warto jest pamiętać, że sam powód braku zaproszenia dla nas, niekoniecznie musi oznaczać czyjąś niechęć do nas. Przyszłe małżeństwo mogło wziąć kredyt na mieszkanie i powodem skromniejszego przyjęcia jest sytuacja ekonomiczna i tak to powinno być przedstawione. Nam, niezaproszonym, trzeba to zaakceptować i uszanować. Z drugiej strony, jeśli jesteśmy tymi, którzy zapraszają i jeśli mamy podejrzenia, że ktoś może oczekiwać od nas zaproszenia – którego nie planujemy -, to najlepszym rozwiązaniem problemu zawsze jest szczera rozmowa i poinformowanie o ustaleniach – transparentność w relacji jest podstawą. Trzeba pamiętać, że w tak ważnym dniu powinniśmy otoczyć się ludźmi, którzy są życzliwi i nie trzymają w sobie urazy.

Koszt wesela

Najważniejszy punkt każdego wesela. Lista potencjalnych gości to jedno, ale z drugiej strony im ich więcej, tym większe koszta organizacji. I zdaje się, że od tego powinniśmy zaczynać i zadać sobie pytanie ile mamy tak naprawdę na to wszystko pieniędzy lub ile chcemy na to przeznaczyć. Potencjalnych organizatorów można podzielić na kilka grup. Jeśli należymy do grupy, która nie liczy się z kosztami, to kwestia wielkości wesela pozostaje jedynie w naszym guście i klimacie, w jakim chcemy utrzymać przyjęcie. Druga grupa, to ta, która ma dużą rodzinę i doszli do wniosku, że muszą ją zaprosić. Kwestia finansowa może znajdować się pomiędzy granicą: stać Nas a nie stać i szukać będą cięć, bo każde przyjęcie weselne można nieco obciąć z kosztów (tekst wkrótce). Szukać oszczędności mogą w wielu miejscach i rzeczach, ale… można również zaprosić mniejszą liczbę gości, co prowadzi nas do trzeciej grupy, która z uwagi na ekonomię, zdecyduje się na nieco mniejsze przyjęcie.

Decyzje te nie są proste i są wymuszone, ale lepiej nie eksploatować portfela, nawet jeśli uważamy ślub za najlepszy moment naszego życia (celowo nie wspominamy o kredycie na wesele, bo to idiotyzm). Inna rzecz, że im większe przyjęcie, tym potencjalnie dłuższy czas samej organizacji. Będziemy mieć na głowie znacznie więcej, a do tego będziemy musieli poszukać takiej sali weselnej, która pomieści wszystkich gości. Jednocześnie zapewniając im komfort zabawy. Pamiętajmy, że ilość miejsc siedzących na sali, może mieć się nijak do miejsca na parkiecie. Jednak duże wesela mają swoje plusy…

Jakie wesele zorganizować? Duże czy małe? Wady i zalety dużego wesela. slubnetematy.pl

Zalety dużego wesela

Przyjmijmy, że nas stać i nie liczmy się z kosztami. Zatem, jakie są zalety organizowania dużego wesela?

Przede wszystkim, duże wesele, to jedno z nielicznych przyjęć, w których możemy zgromadzić praktycznie całą rodzinę i ważnych dla nas ludzi w jednym miejscu. Ciężko wyobrazić siebie sytuację, w której ktoś zorganizuje takie spotkanie bez większego powodu i zmotywuje wszystkich do przyjazdu. Dodatkowo, pomysł ten zawsze przypada do gustu starszym członkom rodziny, którzy mogą przegadać cały dzień i noc. Inna sprawa, że takie spotkanie może cementować relacje ludzkie.

Organizacja dużego wesela eliminuje problem z niezadowoloną rodziną/przyjaciółmi. Mniejsze przyjęcie oznacza, że ktoś z potencjalnej listy gości, nie znajdzie się na przyjęciu. To czy się obrazi czy nie i czy nas to obchodzi, to zupełnie inna kwestia. Jednak niezadowoleni na pewno się pojawią, a duże przyjęcie, rozwiązuje ewentualne napięcie rodzinne.

Duże wesele, to też więcej prezentów. Oczywiście, nikt kto organizuje wesele nie może liczyć na zwrot pieniędzy, jednak fakty są takie, że im więcej gości, tym potencjalnie więcej prezentów możemy otrzymać.

Wady dużego wesela

Koszt. Koszt. Koszt. Sami zapytajmy siebie: czy rzeczywiście stać nas na organizację dużego przyjęcia weselnego? Wynajęcie odpowiedniej sali, przygotowanie miejsc dla gości, transport gości, koszt zaproszeń, winietek, itp. To wszystko złoży się w ostateczną, dużą sumę, którą niekoniecznie musimy udźwignąć.

Organizacyjny koszmar. Im większe wesele, tym więcej wymaga ono przygotowań, co znacznie może wpływać na stres i wolny czas. Jednocześnie liczba gości oznacza, że na przyjęciu pojawią się osoby, które niekoniecznie możemy znać i to nie tylko z widzenia. Warto zastanowić się, czy chcemy daleką rodzinę lub osoby, które po prostu nic dla nas nie znaczą. Inna sprawa, że duże wesele, to specyficzny klimat, który nie każdemu może przypaść do gustu – zwłaszcza harmider i chaos (zwłaszcza w późniejszych fazach przyjęcia).

Odpowiednia sala weselna. Problem z salą może pojawić się w momencie, w którym Nasze wesele rośnie do liczby powyżej 150 osób. Z reguły, przyjęło się, że obiekty weselne budowane są z myślą na właśnie taką liczbę, co stanowić może problem, jeśli członkowie rodziny przekraczają, np. 200 osób.

Zalety małego wesela

Zaletą małego lub mniejszego, względem dużego wesela jest, jego klimat. Jest coś zawsze niezwykłego w niewielkich i kameralnych przyjęciach. Wszyscy gości są tymi, których chcemy i nie ma zbędnych twarz. Nie ma złości i pretensji czy obgadywania. Są tylko ci, których sami chcemy.

Inna sprawa, to koszt przyjęcia i miejsce przyjęcia. Im mniej gości, tym potencjalny koszt jest mniejsze, a jednocześnie łatwiej będzie nam na znalezienie odpowiedniego miejsca na organizację wesela, które może odbyć się, np. w domu Pani Młodej.

Wady małego wesela

A konkretnie nie wady, a raczej wada. Małe wesele, to mało gości i znajdą się na pewno tacy, którym to nie będzie się podobać i będą mieć pretensje do nas, że nie zostali zaproszeni. Jednak nie powinniśmy się tym przejmować. To nasz dzień i nasi gości i nikt nie ma prawa tego kwestionować i oczekiwać czegokolwiek.

Wesele małe czy duże? Jakie sami chcemy wesele? slubnetematy.pl
Czego sami oczekujemy?

Jednak obojętne, czy rodzina jest duża czy mała lub mamy na to wszystko pieniądze czy nie. Ponieważ najważniejsze to własne nastawienie na organizowane przyjęcie i własne oczekiwania dotyczące tego dnia. Nie jest nigdzie zapisane, że wesele musi być huczne na ponad stu gości z masą atrakcji wypełniającą każdą minutę. Jakość wesela determinowana jest jego klimatem, szczerością gości i przyjemną atmosferą, którą tworzą ludzie. Inna sprawa, to zdanie sobie sprawy, że tego dnia powinniśmy otoczyć się osobami, które są dla nas ważne. Wujek lub ciotka z dalekiej rodziny, o których nic nie wiemy, niekoniecznie muszą odgrywać dla nas jakąkolwiek rolę  i wcale nie mamy wobec ich obowiązku ich zaproszenia. To kto pojawi się na ślubie lub przyjęciu weselnym zależy wyłącznie od naszego widzimisię. Zasada jest prosta: Chcemy? To zapraszamy. Nie chcemy? To nie zapraszamy.

Zdjęcia:
Matthew Essman w serwisie Unsplash
Banter Snaps w serwisie Unsplash