Social Media

Kiedy wręczać prezent ślubny?

Kwiecień 13, 2018


Wręczanie prezentów ślubnych wcale nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wspomnieć, że nie ma jednej reguły, która jednoznacznie wskazałaby jak i gdzie należy to zrobić. Wszystko zależne jest od przyjętej koncepcji Pary Młodej oraz regionu z którego pochodzą. Może się bowiem okazać, że raz przyjdzie wręczać nam prezent przed kościołem, a innym razem przed opuszczeniem zabawy. Łatwo też o popełnienie gafy. Co wypada? Jak się zachować?

Sama kwestia tego, co powinien zawierać prezent zaprezentowana została w jednym z poprzednich wpisów – „Prezent ślubny. Ile dać w kopercie?” –, w związku z tym odsyłamy do niego ->KLIK<-. Nie mniej, najczęstszym prezentem jest tradycyjna koperta. Ilość pieniędzy zależna jest od stopnia pokrewieństwa z Parą Młodą oraz tym na co nas stać. Jest to prezent, a nie przykry obowiązek, który nadwyręża nasz budżet. Dajmy tyle, na ile nas stać. Innym rodzajem prezentów są różnego rodzaje przedmioty użytku domowego. Na przykład sprzęt AGD. Warto jest pamiętaj, że coraz częściej przyszłe małżeństwo tworzy listy prezentów, które chcą mieć. Jeśli owej listy nie ma, to można podpytać jaki prezent byłby najlepszy.

Jeśli mamy co, to pozostaje pytanie kiedy i gdzie wręczyć. Tutaj niestety nie ma prostej odpowiedzi. Przede wszystkim zależne jest to od regionu lub ustalonych wcześniej praw w danej rodzinie. Moment wręczania prezentów może odbywać się według wcześniej przyjętej formule, którą rodzice przekazują swoim dzieciom przez pokolenia. Ciężko jest wymienić wszystkie potencjalne momenty, w którym może się to odbywać. Dlatego też, niniejszym wpis skupi się wyłącznie na najczęstszych praktykach i dobrych zwyczajach, które można śmiało założyć, że są uniwersalne i często praktyczne. Jednak zawsze warto jest wcześniej podpytać przyszłe małżeństwo jak sami zapatrują się na powyższy temat i kiedy najchętniej chcieliby odebrać życzenia i prezenty.

Po ceremonii ślubnej

Nigdy nie powinno wręczać się prezentów przed uroczystością w Kościele. Przede wszystkim dlatego, aby Para Młoda miała spokojną głowę i mogła skupić się na tym, co za chwilę się wydarzy. Dla nich jest to już na tyle stresowe i podniosłe, że wręczanie jakichkolwiek prezentów jest nie na miejscu. W związku z tym najlepszym i najpraktyczniejszym miejscem i momentem do składania życzeń i wręczenia prezentów jest czas po zakończeniu ceremonii ślubnej. Nowe małżeństwo stojąc przed kościołem może przyjmować życzenia i drobne prezenty od gości, którzy ustawiają się w kolejce. I warto jest tutaj pamiętać o odpowiedniej hierarchii kolejki. Otóż nie powinno stawać się byle jak, ani – tym bardziej! -, ścigać się, kto pierwszy, ten lepszy. Za odpowiednią kolejność odpowiada linia pokrewieństwa. W pierwszej kolejności życzenia składać powinna najbliższa rodzina, więc rodzice Pary Młodej, chrzestni, świadkowie czy dziadkowie. Następnie dalsza rodzina, a przyjaciele powinni poczekać na swoją kolej i podejść na samym końcu.

Powyższą hierarchię najlepiej obrazuje podział:
1. Rodzice Pary Młodej.
2. Rodzeństwo.
3. Dziadek/babcia.
4. Chrzestni.
5. Świadkowie.
6. Ciotki i wujkowie.
7. Kuzyni i kuzynki.
8. Rodzeństwo dziadków.
9. Dzieci rodzeństwa dziadków.
10. Dzieci dalszych wujów i ciotek.
11. Przyjaciele.

Już samo zrozumienie kolejności sprawi, że kolejka nabierze odpowiedniego układu i nie przyjdzie nam popełnić gafy stając przed kimś ważnym w rodzinie. Podchodząc do Pary Młodej powinniśmy złożyć im życzenia na nowej drodze życia – nie muszą być specjalnie przygotowane, a proste słowa w zupełności wystarczą -, a następie wręczyć im osobiście prezent. Dodatkowo często można spotkać się z sytuację, kiedy to goście wręczają kwiaty. Nie jest to nakaz a jedynie miły gest, więc nie jest wymagany. Zwykły prezent w zupełności wystarczy. Ale należy pamiętać o gabarytach prezentu. Pod kościołem wręczamy prezent drobny, którym najczęściej jest koperta z pieniędzmi. Jeśli planujemy większy prezent, to powinno się go dostarczyć dzień lub kilka dni przed ceremonią ślubną. Wręczenie czegoś większego w takim momencie jest problemem logistycznym dla Pary Młodej. Wręczanie prezentów tuż po ślubie, po wyjściu z kościoła, ma też wymiar czysto praktyczny. Po otrzymaniu kopert i kwiatów, jedna – oddelegowana do tego osoba – może zawieść w bezpieczne miejsce, najczęściej dom rodzinny, wszystkie prezenty. Dzięki czemu nie ma potrzeby zaprzątać sobie tym głowy, kiedy przyjdzie się bawić.

Para Młoda może również zechcieć przyjąć wszystkie podarunki i życzenia przed samym ślubem, aby mieć z „głowy” jak najwięcej rzeczy, w jak najszybszym czasie. Jednak takie podejście jest rzadziej spotykane. Po prostu powinno dać się spokój narzeczeństwu przed samą ceremonią ślubną.

ZaprosNaSlub.pl | Kiedy wręczać prezent ślubny?

Inne podejścia

Inne podejście, to wyznaczenie odpowiedniego momentu w czasie wesela przez Parę Młodą lub orkiestrę. Nie jest wyraźnie powiedziane, kiedy ten moment ma nastąpić. Jest to sprawa indywidualna. Jeśli chcemy poznać szczegóły, koniecznie powinniśmy zapytać się narzeczeństwa, kiedy przewidują na to czas. Sam przebieg wręczania prezentów jest identyczny, jak ten wyżej opisany. Najważniejszą zasadą jest odpowiednia hierarchia w kolejce. Od rodziców, po przed rodzinę i kończąc na przyjaciołach.

Para Młoda może wyznaczyć czas na życzenia i prezenty przed wejściem do domu weselnego, tuż po wejściu do niego, albo… w dowolnym momencie. Prócz powyższych taki czas może nastąpić przed lub po podaniu tortu lub po oczepinach. Para Młoda może również zaangażować sam moment składania prezentów i przygotować na przykład kuferek do którego kolejni gości wrzucać będą koperty.

Czasami można spotkać się z wręczaniem prezentów tuż przed opuszczeniem przyjęcia. Nie mniej, nieco może to komplikować kwestie logistyki i przechowywania prezentów (jak i samego stanu gości (%)). Rzadko, ale jednak, prezenty mogą być wręczane do miesiąca(!), po samym przyjęciu weselnym. Warto wcześniej poinformować o tym narzeczeństwo i ustalić dogodny termin spotkania.


Wydaje się, że wręczanie prezentów i życzeń tuż po ceremonii ślubnej jest najlepszy i najpraktyczniejszym momentem. Para Młoda może zorganizować kogoś wcześniej, aby zawiózł wszystko do domu rodzinnego. Cała sprawa logistyki znika. Od strony gości nie robi to praktycznie żadnej różnicy, kiedy nastąpi ten moment. Muszą jedynie pilnować odpowiedniej kolejności w kolejce. Hierarchia rodzinna jest najważniejsza i nie wolno jej zaburzać. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się zapytać narzeczeństwo, jak odbędzie się u nich wręczanie prezentów, bowiem może okazać się, że nie znamy reguł, które panują w rodzinie, a są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Równocześnie region pochodzenia przyszłych małżonków może mieć swoje własne tradycje, które niekoniecznie są znane w szerszym gronie.

Muzyka przy której powstał wpis:
August Wilhelmsson – „Somewhere In Between”

Zdjęcia:
Jon Tyson w serwisie Unsplash
Alexandra Gorn w serwisie Unsplash

Link do powiązanego wpisu:
– Prezent ślubny. Ile dać w kopercie?