Social Media

Fotobudka na weselu. O czym warto pamiętać?

Kwiecień 23, 2019


Fotobudki zdobywają coraz większą popularność na przyjęciach weselnych i to nie tylko wśród młodszej grupy gości, ale i osób starszych, które mogą znakomicie bawić się robiąc sobie tematyczne zdjęcia.

­­Jednak z drugiej strony, wiele osób możne wciąż zadawać sobie wiele pytań i głowić się, czy w ogóle warto jest zainteresować się tym tematem. Dodatkowo, to kolejne pieniądze włożone do ślubnej skarbonki, które, w odróżnieniu od tej z dzieciństwa, nie da się z powrotem wyciągnąć.

Fotobudka – co to jest?

W najkrótszej definicji fotobudka to urządzenie, najczęściej przenośne, które służy do robienia zdjęć. Jednak to co wyróżnia wspominaną budkę od zdjęć tradycyjnych, które możemy zrobić na przykład u fotografa, to zabawny klimat i charakter, który temu towarzyszy. Polega to na tym, że fotobudki posiadają własne motywy przewodnie, które nawiązywać mogą do najróżniejszych epok lub charakterystycznych bohaterów mediów masowych i postaci historycznych.

I wbrew pozorom nie jest to jedynie dobra zabawa dla osób młodych, ponieważ fotobudki są rozwiązaniem uniwersalnym, które oferują szerokie wachlarze usług. W związku z tym, młodsi goście weselni mogą pobawić się dodatkami, powygłupiać się maskami, zakładać peruki lub dokładać sobie wąsy a starsi, spokojnie zrobić sobie kilka pamiątkowych zdjęć.

Jednak nie wszystko jest tak kolorowe i proste jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Fotobudka, to przede wszystkim odpowiedzialność za wynajęte urządzenie i podpisaną odpowiednią umowę oraz, co zapewne najistotniejsze – dodatkowy koszt wesela. Jednak po kolei…

Po co fotobudka na weselu?

No właśnie. Po co w zasadzie powinniśmy inwestować swoje pieniądze w takie urządzenie,  skoro najpewniej na nasze wesele przyjedzie zamówiony wcześniej fotograf. Przede wszystkim fotograf ma za zadanie uwiecznienia najbardziej istotnych momentów naszego przyjęcia weselnego z uwzględnieniem tła, klimatu, reakcji i emocji gości. Natomiast fotobudka, skupia się na zdjęciach selfie. Zdjęciach, które nie są robione przez profesjonalistę, a ich kompozycja, kadr i emocje, zależne są w zupełności od nas samych.

Najlepiej, posłużyć się tutaj analogią, w której fotograf reprezentuje profesjonalny kadr, a fotobudka zupełny chaos i uwiecznia chwilę taką, jaka ona jest.

To jedno spojrzenie na to urządzenie, bo z drugiej strony, wynajęcie fotobudki, to dobra zabawa. Kwestia ta poruszona została wyżej, jednak warto powtórzyć, że fotobudki, to znakomita rozrywka nie tylko dla młodszych gości, ale i dla starszego odbiorców.

Na co zwrócić uwagę wypożyczając fotobudkę?

O ile nie jesteśmy bogaci, to fotobudkę przyjdzie nam wynająć na konkretną godzinę w konkretny dzień, a wszystko to możliwe będzie dzięki podpisaniu stosownej umowy pomiędzy firma wypożyczającą a nami. Warto zaznaczyć, że nie powinniśmy wypożyczać fotobudki bez stosownej umowy. W przeciwnym wypadku i ewentualnej usterce, koszt naprawy może spać na nas, nawet, jeśli urządzenie, było dostarczone do nas bez uszkodzeń. W samej umowie musimy zwrócić uwagę, kto jest za co odpowiedzialny i jakie ponosi w określonych przypadkach, konsekwencje.

 Jednak jeśli ten wątek mamy za sobą, to warto zastanowić się, co jest podstawą dobrego wynajmu fotobudki.

1. Jakość wykonywanych zdjęć.

Po pierwsze, warto jest pamiętać o tym, aby wynajęta fotobudka robiła zdjęcia w dobrej jakości i najlepiej, jeśli zdjęcia można wywołać bezpośrednio na przyjęciu weselnym. Z reguły, drugi warunek spełnia praktycznie każde urządzenie, jednak warto jest dopytać i posiadać stosowną wiedzę o tym jak przebiega proces drukowania zdjęć z wynajętej fotobudki.

Z drugiej strony – nie jest to czasami istotne dla Pary Młodej -, warto pamiętać, że jakość wydruku pomiędzy prezentacją, a tym co dostaniemy na weselu może się różnić. Różnica w jakości prezentowanych treści może wynikać bezpośrednio z różnicy w fotobudkach, które przyjdzie nam oglądać w firmie je wypożyczającej. Oglądać możemy model wyższy, ale wypożyczony zostanie tańszy, który drukować będzie w niższej rozdzielczości lub jakość materiałów do druku znacznie odbiegać będzie od pierwowzoru – problem ten dotyczy zwłaszcza firm, które posiadają kilka fotobudek w różnych wariantach.

2. Obsługa fotobudki.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wynajęcie fotobudki, to jeden koszt, a drugi dotyczyć może osoby do jej obsługi. Z reguły, jej interfejs i obsługa jest diabelnie prosta i intuicyjna, jednak nie każdy może o tym wiedzieć, a urządzenie to, stojące same w kącie będzie bardziej straszyć niż zachęcać do jej skorzystania. Tutaj pomóc ma obsługa, która nie tylko tłumaczy w jaki sposób się nią obsługiwać,  ale i zachęcać będzie do korzystania z niej. Gościom będzie o wiele łatwiej podjąć decyzję o zdjęciu, jeśli będą widzieć kogoś, kto zachęci ich i wytłumaczy cierpliwie wszystko krok po kroku.

Dodatkowo, osoba z obsługi najczęściej pomaga w utrzymaniu porządku w, i przy fotobudce. Jednak nie każda firma oferuję obsługę, a jeśli już, to najczęściej musimy dodatkowo opłacić taką osobę – obsługa nie wchodzi w koszt wynajęcia fotobudki.

3. Dodatki do fotobudki

Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku osoby obsługującej fotobudkę. Najczęściej koszt wynajęcia budki to jedno, ale dodatki do niej, to dodatkowa opłata. Oczywiście nie jest to regułą, ale na pewno warto o tym pamiętać i sprawdzić, czy oferta obejmuje nie tylko urządzenie, ale i dodatki do niej.

A te mogą być przeróżne. Najczęściej, można spotkać okulary, lizaki, usta, wąsy, pióra, szale, peruki, tła, napisy, ramki, kapelusze i wszystko to, co firma ma w swojej ofercie, z tym, że… takie gadżety nie należą do tanich. W związku z tym, można nieco zaoszczędzić i zdecydować się na zakupienie własnych dodatków do zdjęć, które w odróżnieniu od tych wynajmowanych, nie muszą być drogi i wielokrotnego użytku. Mogą to być najtańsze i najprostsze gadżety, które użyjemy tylko jeden raz. Na pewno zaoszczędzimy dzięki temu trochę pieniędzy.

4. Za co płacimy?

Punkt bezpośrednio związany z tym, co możemy przeczytać wyżej. Jednak jest to na tyle ważne, że warto przetoczyć raz jeszcze, aby zwracać uwagę, na to, za co dokładnie płacimy. Czy koszt wynajmu, to również obsługa i dodatki, czy za wszystko trzeba zapłacić osobno? Dodatkowo, czy oglądana fotobudka i jej jakość, to ta, którą dostaniemy na wesele, czy przywioną nam inną?

5. Koszt transportu.

Kolejnym kruczkiem, na który możemy się nadziać, to koszt transportu. Musimy wiedzieć, kto za to płaci i jakie są ewentualne koszty przywiezienia urządzenia na nasze wesele – te najczęściej zależne są od długości trasy do pokonania.

6. Analiza rynku.

Przede wszystkim, musimy dokładnie sprawdzić jakie mamy możliwości na rynku lokalnym i kto nam oferuje, co i za ile. To podstawa wszystkiego i da nam realną wiedzą na temat tego, gdzie warto zadzwonić lub podjechać. Jednocześnie, przeszukajmy profile społecznościowe i wizytówkę Google pod kątem ocen i opinii użytkowników. W końcu to opinia klienta jest najważniejsza i świadczy o sukcesie i jakości firmy.

7. Fotobudka a sala weselna.

Wynajęcie fotobudki powinniśmy uzgodnić z właścicielami sali weselnej. Porozmawiać z nimi o szczegółach i czy w ogóle, istnieje taka możliwość. Dodatkowo pamiętamy, że na naszą budkę musimy znaleźć miejsce. Jeśli wesele nie jest zbyt duże, to analogicznie wybór sali weselnej będzie dokonywany z puli tych mniejszych, co może być problematyczne ze znalezieniem miejscem na nasz kaprys.

 8. Na ile wynająć fotobudkę?

Bardzo rzadko wynajmuje się fotobudkę na całe wesele. Przede wszystkim dlatego, że są to dość duże koszty (o czym za chwilę). W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie fotobudki na kilka godzin, a najlepiej 2/3 godziny. Jednak pamiętajmy, że liczba godzin zależna jest od ilości gości na weselu. Im jest ich więcej, tym kolejka do fotobudki może być dłuższa i nie wszyscy mogą zdążyć zrobić sobie stosowne zdjęcie. Można przyjąć, że dla liczby powyżej 120 gości, wynajęcie fotobudki na dwie godziny, może okazać się niewystarczające.

9. Na kiedy wynająć fotobudkę?

Dodatkowo, należy zadać sobie pytanie, kiedy warto wynająć fotobudkę? Na pewno, z uwagi na luźniejszą atmosferę i upływ czasu, który potrzebny jest do poznania się ludzi, najlepiej wynająć fotobudkę na wieczór. Każdy będzie czuł się w miarę komfortowo a atmosfera lekko się rozluźni (%), co sprawia, że jest to idealna pora na wykonanie kilku spontanicznych i śmiesznych zdjęć.

10. Dostępność motywów i tła.

Jedna sprawa to dodatki a druga, to dostępność motywów i tła. Warto zwrócić uwagę na to jakie tła i motywy oferowane są przez firmę wynajmującą urządzenie. Dodatkowo, niektóre mogą być dodatkowo płatne i warto jest zawsze dopytywać, co jest w cenie, a za co należy płacić dodatkowo.

Sam dobór odpowiedniego tła lub motywu – o ile mamy taką możliwość -, powinien być podyktowany własnym gustem lub motywem przewodnim samego wesela. Fajnie jeśli fotobudka będzie zdobić nasze wesele a nie wyglądać jak śmietnik w kącie.

11. Doświadczenie innych.

Korzystajmy nie tylko z doświadczenia opinii klientów na stronach i social mediach, ale i popytajmy znajomych i członków rodziny, czy przypadkiem nie spotkali się z fotobudką na jakimś przyjęciu. A może sami ją wynajmowali?

Jak wynajc fotobudke na wesele slubnetematy

Cena

Cena fotobudki zależy jest od wielkości miasta, wyboru obsługi, dodatków i kosztów transportów. Niemniej, średnia cena wynajęcia fotobudki oscyluje w granicach od 600/700 zł do 1000 zł za 2 godziny – około 200 zł za kolejną godzinę.

 Fotobudka jako pamiątka i zabawa

Zdjęcia, które sobie zrobimy, idealnie pasować będą jako pamiątka z tego wspaniałego dnia. Przede wszystkim dlatego, że będziemy mieć możliwość wklejenia zdjęć do księgi gości, co stanowi cudowny prezent i wspomnienia na przyszłość. Nie raz i nie dwa, z wielkim uśmiechem przyjdzie nam oglądać to co wyrabialiśmy tego wieczoru.

Ciężko znaleźć słabe punkty fotobudki. To wspaniała zabawa i pamiątka dla wszystkich – młodszych i starszych gości. Różnorodność dodatków i mnogość gadżetów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Z drugiej strony, nie jest powiedziane, że trzeba koniecznie przykładać sobie wąsy lub pióra. Można potraktować wszystko na spokojnie i zrobić sobie całkiem normalne zdjęcie.

Oczywiście, przyjdzie nam za to zapłacić, a i znajdą się malkontenci, którzy pomysł wynajęcia fotobudki skwitują śmiechem i pogardą. Jednak czy warto na siłę wszystkich zadowalać? Jeśli chcemy i mamy za co, to zdecydujmy się na fotobudkę, a na pewno nie będziemy tego żałować.